Bajorországot a kastélyok országának nevezik, "Schlösserland Bayern”. 2013 a kastélyok éve, melynek mottója: "A kastélyok és várak a bajor történelem ujjlenyomatai – ezt az egyedülálló örökséget meg kell őriznünk”. Mi három nevezetes kastélyt látogattunk meg.
Nymphenburg kastély
A Nymphenburg kastély München északnyugati részén található. A 17-18 századi barokk kastély-együttes a Wittelsbach-dinasztia nyári rezidenciája volt. Megcsodáltuk gazdagon díszített lakosztályait és galériáit. Az impozáns "bajor rokokó” stílusú Díszterem csillárjai és eredeti freskói lenyűgöző hatást tettek ránk. A kastély legnépszerűbb része a Szépségek Képtára (Schönheitengalerie), mely I. Lajos megrendelésére készült. 36 nemes hölgy és városi asszony portréi láthatók itt, akik mind a király szeretői voltak. Leghíresebb szeretője, Lola Montez spanyol táncosnő annyira megnyerte a 60 éves Lajos kegyeit, hogy a király még a minisztereit is elbocsátotta miatta, és őt grófnői címmel tüntette ki. De az 1848-s forradalom kitörésekor kénytelen volt lemondani a trónról fia, II. Miksa javára. A kastélyban született Miksa fia, a későbbi II. Lajos király.
Herrenchiemsee kastély
Hajóval utaztuk a Chiem-tó Herreninsel nevű főszigetére (Urak szigete), melynek 2,5 km2 területét erdők és mezők borítják. Megcsodálhattuk II. Lajos király (1864-86) legfényűzőbb és legköltségesebb kastélyát, melyet "bajor Versailles”-nak neveznek.
II. Lajost, a "mesekirályt”, mint luxuskastélyok és lovagvárak szenvedélyes építtetőjét ismerjük. Életében megtagadta, hogy megnyissák kastélyait a nyilvánosság előtt, és azt követelte, hogy halála után rombolják le azokat. De szerencsére ez nem így történt.
A Herrenchiemsee kastély a Versailles-i palota pontos másának készült (1878-86). De az államkassza 7 év múlva kiürült, és a kastély torzó maradt. Csak a 103 méter hosszú főépület készült el. A király mindössze 10 napot töltött a kastélyban. 20 termet szentelt XIV. Lajos múzeumának. Legfényűzőbb terme a 98 méter hosszú és 13 méter magas Tükörterem. A parkra néző falát 17 ablak töri meg, a másikat 17 óriástükör borítja. 44 aranyozott óriás gyertyatartó és 33 aranyozott kristálycsillár 2300 gyertyájának fénye lobogott megkétszereződve a tükrökben. (Ennek a teremnek a képét az internetről kölcsönöztünk, mivel a kastélyban tilos volt fényképezni). A fényképezési tilalom miatt a virágszőnyeggel borított és szökőkutakkal díszített parkban készült fotóinkkal szeretnénk bemutatni a Herrenchiemsee szépségét és gazdagságát.
A szökőkutak is a Versailles-i parkban látható diszkutak másolatai.
A Latona-szökőkút Létó (Latona) istennő legendáját jeleníti meg. A lépcsőzetes márványkút tetején áll Létó fehér márványszobra. Alatta láthatjuk, ahogy Zeusz az istennő ellenségeit békává és teknősökké változtatja.
A Fama-szökőkút sötét sziklájának tetején a Dicsőség szárnyas istennője lovagol Pegazus hátán. A szikla oldalain az Irigység, Gyűlölet és a Hazugság alakjai zuhannak alá.
A Fortuna szikla-szökőkút tetejét a Szerencse istennője koronázza. Lábainál tengeri istenségek, Nereis,Triton és Delphine szobrai láthatók.
Possenhofen kastélya
Nem hagyhattuk el Bajorországot Erzsébet királyné családi kastélyának megtekintése nélkül. Elutaztunk Possenhofen falucskába, a Starnbergi tó partjára. Itt áll Miksa herceg és Mária Ludovika hercegnő nyári kastélya. Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach bajor hercegnő, azaz Sisi, itt töltötte gyerekkorának nyarait szüleivel és 8 testvérével. A 16 éves Sisi Ferenc József hitveseként osztrák császárné, majd 1867-ben a magyarok királynéja lett.
A kastély nem látogatható, mert magántulajdonban van. De a tulajdonos megengedi a látogatóknak, hogy a kastélyt kívülről megörökítsék és a parkjában sétáljanak.
- Részletek
- Kategória: Generációk interkulturális párbeszéde
- Megjelent: 2013. szeptember 09
- Módosítás: 2013. szeptember 28
- Találatok: 5096