München az Isar folyó partjain fekszik, mely 13,7 km hosszan, DNY–ÉK irányban folyik át a városon. A várost az Isar patakjai, csatornái szelik át, ő táplálja München változatos szökőkútjait is. München az Isarnak köszönheti létét. Neve a kelta Isaria szóból származik, jelentése: „sebes folyó”.
Ismerkedjünk meg vele!
A Tiroli Alpokban ered 1160 m magasan, és 295 km megtétele után ömlik a Dunába. Így vizét a Duna elhozza hozzánk is. Az Isar a fennsíkra érve szétterül a partokon és ágakra szakad, melyeket ligetek és kavicsos fövenyek tarkítanak. Két nagy szigetet ölel körül.
A Múzeum szigeten van a Német Múzeum, a világ egyik legnagyobb technikai múzeuma, a Práter szigeten pedig a szecessziós Népfürdő található. A Marianne sétahíd vezet a szigetre a Szt. Lukács templomtól, mely az Isar-parti Lehel városrész fő temploma. A gyors folyású Isar nem hajózható, de a középkorban fontos kereskedelmi útvonal volt. Tutajok ereszkedtek alá a Dunába, a velencei piacokról déli gyümölcsöket, fűszereket, selymet szállítottak Bécsig, sőt Budáig. A 19. században, a tutajozás virágkorában, évente több mint 8000 tutaj kötött ki Münchenben.
A középkorban az Isar patakjai számos vízimalmot működtettek, ellátták vízzel a várost és a városfalak előtti várárkokat. A már meglévő ágakból újabbakat ágaztattak ki, melyek később egyesültek a főággal. Az így kialakult patakhálózat 90 patakból állt.
Az egykor 17,5 km hosszú patakrendszerből 12 km-t kiszárítottak, a többit lefedték. Így a patakok sok helyen az úttest alatt rejtőznek, de a parkokban, kertekben újra előbukkannak
1920 óta a vízi energiát áramfejlesztésre használják. Ma 28 erőművet lát el vízi energiával.
- Részletek
- Kategória: Generációk interkulturális párbeszéde
- Megjelent: 2013. szeptember 28
- Módosítás: 2013. október 07
- Találatok: 8674