München Európa egyik szökőkutakban leggazdagabb városa. 185 köztéri kútja van. Mikor a város utcáin, terein és parkjaiban sétáltunk, lépten-nyomon látványos szökőkutakban és romantikus vagy vicces díszkutakban gyönyörködhettünk.
Most csak a számunkra legérdekesebbeket mutatnánk be.
A Károly téri szökőkút (Karlsplatz) – egy különleges körszökőkút, mely az Olimpiai Játékok alkalmából kialakított sétálózóna megnyitására készült (1972). Kivilágított vízsugarai este gyönyörű látványt nyújtanak.
Kútfiúcska (Brunnenbuberl – 1892) – a sétáló utca elején található, ahol egy pimasz szatír lespricceli a kisfiút. Állítólag Luitpold régensherceg arra kérte a művészt,hogy takarja le egy fügefalevéllel a kis férfiasságot – de ő erre nem volt hajlandó.
Hal-kút (Fischbrunnen – 1870) – München legrégibb kútja. A 19. századig itt volt a halpiac és a halkereskedők az élőhallal teli kosaraikat a friss kútvízbe lógatták. Egy régi hagyomány szerint hamvazószerdán a főpolgármester és a városi tanácsos belemerítik a város üres erszényét, hogy a városi kincstár egész évben tele legyen. De sok privát erszény is belemerül – sosem lehet tudni...
A Marhavásártér kútja (1964) – A Marienplatz mögött zajlottak a marhavásárok. A kút egy kis gulyát ábrázol, melyet a pásztor a teraszos sziklás fennsíkon terel a víz felé. Körülötte szívesen napozgatnak a müncheniek.
A Valentin díszkút (1953) – a népszerű müncheni komikus, Karl Valentin emlékére készült és a Viktualienmarkt piacon található.
A Halászfiúcska kút – Haidhausen városrész piacterén áll. A bronzfiút először úgy állították fel, hogy az Isar part felé nézzen. Az árusok tiltakoztak, mert így a pucér hátsóját mutatta feléjük. Ekkor a fiút megfordították, de ez meg a járókelőket háborította fel. Addig – addig fordítgatták, míg végül mindenkinek megfelelt.
A Lenbach villa kertjét 3 szökőkút díszíti (1889) – Franz von Lenbach festőművész toszkán reneszánsz stílusú házában ma az egyik leghíresebb müncheni modern képtár tekinthető meg.
A Hofgarten (Udvari Kert) – a város legrégibb parkja, mely a királyi rezidenciához tartozik. A kert közepén álló Diána szentély (1615) kagyló- és mozaikdíszes ivókútjai és a négy szökőkút (1822) sok sétálót vonzanak.
A Békeangyal – az Isar túlsó partján áll 20 méter magasra is feltörő szökőkútjával, melyet vízköpő halakon lovagló mesealakok díszítenek.
A kutakról megtudtunk egy érdekességet is: télen falapokkal burkolják be őket, hogy megvédjék a fagykároktól. Minden kútnak van egy méretre szabott „télikabátja”. Tavasszal indul a kút-szezon. Hat hétig tart, míg minden kutat újra levetkőztetnek.
- Részletek
- Kategória: Generációk interkulturális párbeszéde
- Megjelent: 2013. szeptember 28
- Módosítás: 2013. október 07
- Találatok: 3502