Csereprogram Szlovákiába
Márciusban a nagyszülők, áprilisban az unokák generációjának hat-hat újbudai képviselője látogatott el Szlovákiába egy interneten innen és túl egyaránt zajló kincskereső túrára.
A Budapesti Művelődési Központ „Tudással a kulturális értékekért” projektjének keretében az interneten való tájékozódást és a világháló biztonságosabb használatát népszerűsítették két korosztály körében, ingyenes műhelyfoglalkozások során, melyeket közel 120 fő végzett el.
Az utazást megörökítő fotók itt érhetők el>>>A cseppet sem szürke elméletet tavasszal határ menti terepgyakorlat követte – a műhelyfoglalkozások vállalkozó kedvű résztvevői cserekirándulás során ismerték meg Komárom és Párkány környékét. A fotótúrán készült képek itt tekinthetők meg. A fotók a Google Maps oldalon is megjelennek, így segítve a határtérség turisztikai információinak bővítését.
Először a Hálóra, Nagyi! és a Netre, Nagyi! workshopot elvégzett hat újbudai szenior vette nyakába a határvidéket: ők Párkányra látogattak, ahol helyi, a foglalkozásokon szintén részt vett nyugdíjasok kalauzolásával ismerkedtek a város és a környék nevezetességeivel – a történelmi, az épített és a népi örökséggel csakúgy, mint a gasztronómiával. A párkányi emberek mindennapjairól, a város nevezetességeiről, a szalkai tájházról, valamint Esztergomról számtalan digitális fotót készítettek a „netnagyik”. Ezek remélhetőleg hamarosan közkinccsé válnak, és az interneten keresztül szélesebb rétegekhez is eljutnak.
Április elején a Hálóra, Haver! workshopon részt vett gyermekek közül hatan kerekedtek fel, hogy meghódítsák Komárom és Komarno környékét – a két városban szintén rendeztek műhelyfoglalkozásokat az ottani csemetéknek, így az újbudai kiskamaszok az ottani csoportokkal is haverkodhattak.
A barátkozáson és az online és offline egyaránt folytatott játékon kívül azonban más tennivalójuk is akadt: felderíteni és dokumentálni a Komáromi kistérség kulturális kincseit. A kis csapat GPS-koordinátákat feltüntetni képes fényképezőgéppel felfegyverkezve vágott neki a fotótúráknak. Két nap alatt a gyerekek meglátogatták Nagyigmándot, Bábolnát, Ácsot, Naszvadot és Gutát és aktívan jegyzeteltek – mind fejben, mind fényképezőgéppel.
Rákövetkező szombaton immár itthoni terepen, a BMK-ban összesítették az élményeiket, fotókat cseréltek és osztottak meg az interneten keresztül. A fényképeket a GPS-koordinátákkal együtt a Panoramio.com oldalra töltötték fel, így esélyes, hogy hamarosan kiválasztják őket a Google Maps számára is, így elindulhat a projektben tervezett digitális értéktérkép készítése. A meglátogatott települések Wikipédia oldalát, ahol szükséges volt, a felnőtt kísérőkkel együtt frissítették, új képekkel gazdagították. A gyerekek közül páran most voltak először külföldön – az aktív felfedezés és a tudásmegosztás új lendületet adott a kultúrák megismerésére irányuló kíváncsiságuknak.
A fényképek, csoportképek itt is elérhetők.
A beszámoló innen tölthető le>>>
Információ:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A cserekapcsolat támogatója: Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program és az Európai Regionális Fejlesztési Alap.
![]() |
![]() |
Minősített Közművelődési Intézmény 2011
- Részletek
- Szülőkategória: BMK nemzetközi projektek
- Kategória: Tudással a kulturális értékekért projekt
- Megjelent: 2010. április 06
- Módosítás: 2015. július 10
- Találatok: 4347