A „Tudással a kulturális értékekért” projektben pályázati partnerként résztvevő komáromi Csokonai Művelődési Központ adott helyet 2010. június 12-én az értéktérkép készítésben érintett települések záró találkozójának.
Június végén zárult a „Tudással a kulturális értékekért” határmenti együttműködésben zajló program. A Magyarország–Szlovákia Határon átnyúló Együttműködési Program 2007–2013 1.7.1 intézkedés – Emberek közötti (People to people) akciók pályázati kiírásra öt fős partneri kör nyert el támogatást. Fő pályázó a Budapesti Művelődési központ, vezető külföldi partner a párkányi Régiófejlesztési Ügynökség Déli Régió (Sturovo), Szlovákiából Komáromból a Szakképző és Felnőttképzési Intézet (Komarno ) vesz még részt a programban. A további két magyarországi partner, a komáromi Csokonai Művelődési Központ és a Komárom–Bábolna Többcélú Kistérségi Társulás tagja még az együttműködésnek.
2009 júliusától a partnerek szervezésében worshopok zajlottak gyermekek és szépkorúak részvételével, amelyeknek célja az volt, hogy megismerjék az internet használat lehetőségeit és veszélyeit. Ennek folytatásaként egymás közti cserék során találkoztak is egymással a csoportok. E cserelátogatások alkalmával meglátogattak néhány helyszínt a program végső kedvezményezettjei közül, melyek a Komáromi kistérség települési és azok szlovákiai testvér települései.
A program során ugyanis részben netes adatgyűjtéssel, részben személyes interjúk során minden településről elkészült egy kulturális és szabadidős értékeket egyesítő adatlap, amely rögzíti a szellemi és kulturális örökségeket, művelődő közösségeket, régen ott élt és ma ott élő a kulturális értékek megőrzésében jelentős tevékenységet végző személyek munkásságát, és képet ad a jelenlegi kulturális és turisztikai vonzerőkről, jelentősebb kulturális eseményekről. A program lebonyolítóinak egyik célja az volt, hogy további együttműködésekhez fejlesztésekhez adjon alapot az értéktáron túl egymás megismerésével.
Az értéktár gyűjtésben érintett partner települések:
• Ács – Csallóközaranyos
• Almásfüzitő – Izsa
• Bábolna – Hidaskürt
• Bana – Szímő
• Csém – Búcs
• Dél-Komárom – Észak-Komárom
• Kisigmánd – Alsószeli
• Mocsa – Ekel
• Nagyigmánd – Naszvad
A „Tudással a kulturális értékekért” projektben pályázati partnerként résztvevő komáromi Csokonai Művelődési Központ adott helyet az értéktérkép készítésben érintett települések záró találkozójának, amelynek szervezője Gábor Klára kistérségi közművelődési és múzeumi referens volt. A találkozó sajtótájékoztatóval kezdődött, ahol bemutatásra kerültek a projekt eredményei, résztvevői.
Június 12-én, a több mint kétszáz szereplőt a nagyteremben a településekről készült fotókból és jellemző tárgyakból készült kiállítás fogadta, amelybe még aznap is hoztak a Szlovákiából érkezők Izsáról szálkihúzásos mintával díszített terítőt, a többi településről hímzéseket, cseréptárgyakat, zászlókat.
A magyarországi Komáromi kistérségből érkezett Bana Banai Vegyes Kórus kezdte a záró találkozó programját, majd szlovákiai társtelepülésük Szímő Rozmaring éneklőcsoportjának hiteles népi éneklését hallgathatták meg az érdeklődők. A hazai részvevők sorát Almásfüzitőről a Napraforgó Citerazenekar folytatta, majd Mocsáról a Tornádó Akrobatikus Rock csoport fiataljai léptek színpadra.
Nagyigmánd képviseletében érkezett Pintér Bence mesemondó. Ácsról, Bábolnáról és Banáról is számlál tagokat a Tiamo és a Magic Ladies Modern Tánccsoport akik gyermek korosztályukat hozták el a találkozóra. Kalotaszegi csárdást adtak elő, majd dunántúli csárdást tanítottak a házigazda Komárom Garabonciás Táncegyüttesének tagjai, a szlovákiai Komáromból érkezett Árgyélus Zenekar kíséretében.
A bal parti Komáromból érkezett még egy csoport, a magyar tannyelvű Eötvös utcai alapiskola néptánccsoportja akik Csallóközi táncokat adtak elő. Szlovákiából több népdalkör is bemutatkozott, többek között a Hidaskürti női éneklő csoport, Búcsról a Csemadok éneklő csoportja, Ekelről a Bazsarózsa Népdalkör hozta el szép dalait. A néptáncos produkciók sorát gazdagította a Galánta melletti Alsószeliből érkezett Varsás Táncegyüttes.
A komáromi kistérség több településéről járnak táncolni az Újhold régi tánc együttesbe, amely így csémi, kisigmándi és komáromi tagokkal büszkélkedhet, ők zárták a programot a pavane reneszánsz tánc tanításával.
A találkozón részt vettek a partnerek szervezésében zajló workshopok gyermek és szépkorú részvevőinek képviselői is Budapestről Párkányból és a két Komáromból, így személyes élményeikkel kiegészíthették és élővé tehették megszerzett ismereteiket a településekről. A projekt jól szolgálta azt a célt, hogy általában nyitottá váljanak mások értékeinek megismerésére és megismertetésére és erősítette a kapcsolatot valamennyi érintett település lakói és közösségei között.
Másnap Szlovákiában, Naszvadon találkoztak a polgármesterek és egy-egy helyi kulturális szervezet vezetője. Megismerték a projekt eredményeit és beszélgettek a további együttműködés lehetőségéről. A létrejött értéktérképek büszkeséggel töltik el a településeken élőket, hiszen jelenlegi kulturális életük lenyomata, olyan gazdag adattár, amely így együtt először látható. A projekt hatásaként kulturális turisztikai fejlődési folyamat indulhat el, ebben a kulturális és turisztikai szervezetek, vállalkozások lehetőségeket kaphatnak határ menti kapcsolataik fejlesztésére, a kulturális értékek bemutatása mentén kialakított programok során.
További haszonélvezői az elvárt eredményeknek a települések lakói, elsősorban aktív közösségi életet élő polgárai, akik új kapcsolatokat hozhattak létre az érték térkép készítés során megismert közösségekkel. A létrejött tartalom, azaz az értéktár adatlapok, fotók, digitálisan megjelent kiadványok, tanulmányok minden internetező számára elérhetővé válnak és a további fejlesztések, együttműködések alapjául szolgálhatnak.
Tudással a kulturális értékekért – intergenerációs, határon átnyúló csereprogramok
Vedomosťami za kultúrne hodnoty – Intergeneračné, cezhraničné výmenné programy
Támogató: Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program és az Európai Regionális Fejlesztési Alap.
![]() |
![]() |
Minősített Közművelődési Intézmény 2011
- Részletek
- Szülőkategória: BMK nemzetközi projektek
- Kategória: Tudással a kulturális értékekért projekt
- Megjelent: 2010. június 16
- Módosítás: 2015. július 10
- Találatok: 3704