Június 10-én ünnepeljük a Kézművesség Világnapját. Ez alkalomból tartsanak velünk! Mindannyiunk örömére válogattunk a kézműves mesterségek sokaságából, ezzel ünnepelve „alkalomhoz illően”: bepillantást engedve a hagyományőrző mesterek műhelyeibe és felvillantva a modern kori alkotók „kuckóit”. Kedvcsinálóként ismerkedjenek meg a csipkeverés, horgolás, szövés, fazekasság, kerámiaművesség, faművesség, rongyművesség, üvegművesség és üveggyöngyözés technikáival.
A program kezdő időpontja: 2020. június 10. ♦ szerda ♦ 13.00 óra
A program helyszíne: BMK hivatalos YouTube csatornája »
Bemutatja: Egger Zsófia
Horgolás története:
Olyan technika, ami a horgolásra már hasonlított feltételezhetően az újabb kőkorban alakult ki, az úgynevezett csomó nélküli egyszálas fonásból. Ekkor még a fonalat kézzel készítették, úgy hurkolták össze egy egybefüggő felületté, az ember saját ujjait használva eszközül. Később egy horgos végű tű segítségével hurkolták egymásba a fonalat változatos módon sokféle minta szerint. Erről az eszközről kapta a horgolás elnevezést is.
A horgolás egyetlen eszköze sokféle lehet. Anyagát tekintve készülhet csontból, alumíniumból, acélból, fából – leggyakrabban bambuszból, nyírfából vagy más egyéb kemény, de rugalmas faanyagból, illetve műanyagból.
A horgolás nagyrészt valamilyen más kézimunka technikát utánoz pl. a vert csipkét vagy a kötést. Minden munkát a láncszemek vagy más néven levegőszemek horgolásával kezdünk. A mintaképző elemet pálcikának, pálcának (régiesen lábnak) nevezzük, ezek sokfélék lehetnek. A horgolás ezeknek az alapelemeknek a meghatározott módon való ismétlődéséből, összekapcsolódásából áll.
A horgolás eredetével kapcsolatban más feltevések is napvilágot láttak, miszerint vélhetően Arábiából származik és kelet felé egészen Kínáig terjedt, Európában pedig a mórok terjesztették el. Elsősorban az egyházi méltóságok részére készítettek kesztyűt és harisnyát ezzel a technológiával.
Később egyre szélesebb körben megismerték és mára az egyik legnépszerűbb kézimunkafajta lett. Érdekes hogy a görögök és a rómaiak sem ismerték.
Hazánkban is csak a középkorban tűnik fel. III. Béla király feleségének a sírjában aranycsipkét találtak, ami egy főkötő része lehetett. Ugyan horgoltnak ez még nem nevezhető, mert nem bizonyítható hogy horgolótűvel készült.
Forrás: Wikipedia
EGGER ZSÓFIA
„Fiatal, kezdő vállalkozóként felnőtteknek tart kötés, horgolás, hajfonás workshopokat. Érdeklődési körébe tartoznak többek között a különböző kézműves tevékenységek, önismereti módszerek és időbeosztási technikák. Felismerve, hogy sokakat az időhiány akadályoz abban, hogy a hobbijukkal foglalkozzanak, a „Van időm alkotni” nevet választotta a vállalkozásához. Ez egyrészt egy pozitív megerősítés, másrészt utal arra célkitűzésére is, hogy támogassa a hozzá fordulókat olyan tanácsokkal, amelyek segítségével több időt tudnak alkotásra fordítani.” Zezil
Ha kedvet kaptál a horgoláshoz csatlakozz Egger Zsófia Facebook csoportjához, ahol rengeteg más ötlettel és ráadásként ingyenes horgolótanfolyammal kedveskedik közönségének.
Kézművesség Világnapja programsorozata »
A programváltoztatás jogát fenntartjuk.
A Budapesti Művelődési Központ által szervezett számos programon a részvétel ingyenes. A rendezvény résztvevői a megjelenésükkel tudomásul veszik, hogy a rendezvényen fotó-/videofelvétel készül, amelyet az intézmény honlapján vagy Facebook oldalán közzé tehet. A felvételen látható érintett írásban kifogásolhatja az arcmása közzétételét.
MEGKÖZELÍTHETŐSÉG
1119 Budapest, Etele út 55/a.
GPS koordináták: N47.464206, E19.03141
Intézményünk tömegközlekedéssel megközelíthető: az M4-es metróval (akadálymentes), az 1-es villamossal, a 7, 103, 107, 114, 213, 214-es autóbusszal, Bikás park (előzőleg Kelenföld városközpont) megállónál kell leszállni. Minden buszjáratnak közlekedik alacsonypadlós változata is, melyet a menetrendekben aláhúzással jelölnek.
Csatlakozzon Facebook oldalunkhoz: BMK Facebook oldal
Szeresse Ön is elkapott pillanatképeinket: BMK az Instán
Kövesse szösszeneteinket a Twitteren!
Látogasson el Youtube oldalunkra is: BMK Youtube csatorna
Lapozzon bele kiadványainkba: a BMK kiadványai az Issuun.